Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

vodní želva

to je tak zjednodušené, až to bolí.

I když jsem toho o Benešovi přečetl skutečně dost, tak bych si netroufl o jeho osobě psát nějaký delší článek, a už vůbec ne jednostranný. Trošku dost mi tam chybí nějaké povídání o činnosti Beneše z válečného exilu. Tady byste se musel trošku poopravit. Třeba Vám sdělím to, že Beneš byl mužem, který rozhodl o atentátu na Heydricha, a když byl žádán o zrušení akce, tak skutečnost, že ta akce nebyla zrušena, bylo rozhodnutí Beneše a nikoho jiného. Jenže Vy jste to potřeboval napsat tak, abysme měli pocit, že Beneš byl zbabělec.  

0/0
30.9.2008 12:40

chickensalad

Re: to je tak zjednodušené, až to bolí.

Souhlas, kdo o tom neco vi, tezko muze Benese takhle odsoudit. Byl v opravdu dost nezavidenihodne pozici, rozhodl se tak, jak se rozhodl, a lehko mu urcite nebylo. A to, ze byl hlavnim vinikem prevratu, je celkem jasna hloupoust.

0/0
30.9.2008 15:19

Alexandr Špáta

Jednoduché myšlení,

jednoduché závěry. Přiznejte se, že se diváte jenom na prvoplánové westerny.

0/0
30.9.2008 11:23

weneto

Takže za prvé

souhlasím s Vámi - mělo se bojovat  i bez západu.

Za druhé já si uvědomuji, vy ale zřejmě ne, že by to byl konec, hrdý statečný, ale konec čechů - i tak si myslím že se mělo bojovat, ale dříve než člověk dojde k tomuto závěru si musí uvědomit zásadní věci.

Německo by zvítězilo, mělo by však velké ztráty a Polská kampaň by se posunulo o měsíce, druhá světová by začala jinak, vyvíjela by se jinak a mírový plán USA v té době spočíval v návrhu na věčné připojení čech k Německu - jinými slovy, Čr by byla jako agresor, za ztráty Německu a zdržení světové války by nám nikdo neřekl ani děkuji a po válce bychom zůstali součást Německa defacto na vyvraždění a poněmčení zbytku - toť riziko boje - já bych ho na Benešově místě zaplatil, on se však rozhodl zoodpovědně pro život národa a pro naději znovuvybudování státu - nesouhlasím s ním ovšem neplivu na něj a respektuji ho

0/0
30.9.2008 11:22

venouš

Předně:

násilnosti se událY; za druhé: je příznačné, že mladík, který má informace pouze zprostředkované (a bůhví odkud a z čeho) má naprosto pevné soudy! Ono je to všechno mnohem složitější a je velmi náročné vyslovit jednoznačný verdikt. Ale přesto si myslím, že odsun byl správný a násilnosti, které ho provázely jsou politováníhodné, ovšem ve srovnání se svinstvy, kterých se dopouštěli nacisté, jsou nepatrným zlomkem. Pořád se zapomíná, kdo to všechno rozpoutal a kdo se dopouštěl v celé Evropě těch nejtěžších zločinů! Zkrátka, jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá!

0/0
30.9.2008 9:48

deravec

Re: Předně:

No, porad ma generace tohoto pana lepsi informace, nez generace "stredni", vyskolena komunistickymi ucami dejepisu, a nesmysly typu " na jizni morave nebyla hranice opevnena"  :))

0/0
30.9.2008 9:52

ZEROVAN

Nazažil jsi tak nesuď

a neplkej o svoboděRv

0/0
30.9.2008 9:01

loginname_

ANO

:-(

0/0
30.9.2008 8:59

tuccy

Ne

Pokud ho z nás někdo udělal, tak my sami. Stačí se podívat na Dánsko třeba, proti okupaci se bránilo zhruba stejně jako my )drobné střílení na úvod, pak odboj), válečnému úsilí Spojenců přispělo taky podobně (ne přímo bojovými akcemi ale tím že na příkaz Dánské vlády - vydaný už po okupaci země - se Dánské dopravní námořnictvo zapojilo do války), jediné v čem nad námi vedou bylo to že dokázali zabránit implementaci Holocaustu (ale to hlavně díky výhodné zeměpisné poloze). A komplexy z toho nemají.

0/0
30.9.2008 8:50

mammamia

dalsi pokus o

"kaleni" do vlastniho hnizda. uz je to nudne.Rv

0/0
30.9.2008 8:41

Oulehla

Re: dalsi pokus o

Máte pravdu, vůbec nechápu, jak by měly takové články přispět k národnímu sebevědomí, kterým se tolik ohánějí. Připadá mi to jako dopis sebevraha na rozloučenou.

0/0
30.9.2008 8:58

buxus

Mně vždy vadí, když se hodnotí jen jedna část Benešovy

politické kariéry. Velmi často se zapomíná, že Beneš se, vedle Masaryka, zasloužil - a to velmi významně - o vznik samostatného československého státu. Dokázal si získat  respekt u politiků, kteří rozhodovali o poválečném uspořádání v Evropě; ti měli zpočátku svých starostí dost a osud a přání nějaké menšiny v rakousku-Uhersku je moc nezajímal.

0/0
30.9.2008 8:28

KarelM

Re: Mně vždy vadí, když se hodnotí jen jedna část Benešovy

Souhlasím s Vámi- "Bez Beneše bychom republiku neměli", to jsou slova samotného Masaryka. Beneš taky stál při zrodu dnešního OSN. Byl to státník světového formátu. Po bitvě je každý generál, nikomu bych nepřál být v jeho kůži, když se musel rozhodovat zda pošle národ na jistou smrt nebo protentokrát sklonit hlavy, ale přežít. Vsadím se, že kdyby se rozhodl jinak, tak dnes by ho lidé za to kritizovali taky.

0/0
30.9.2008 8:37

buxus

Re: Re: Mně vždy vadí, když se hodnotí jen jedna část Benešovy

Když jsem byl v Ženevě v Paláci národů, navštívil jsem tam jejich mizeum. Byla tam i sekce, která se věnovala Československu/Česku. Beneš tam byl zdaleka nejvíce zastoupeným českým státníkem - o ostatních, včetně Masaryka tam byly jen drobné zmínky.

0/0
30.9.2008 8:43

deravec

Re: Re: Re: Mně vždy vadí, když se hodnotí jen jedna část Be

Benes byl diplomat, ale na valku proste nemel koule.

0/0
30.9.2008 9:10

KarelM

Re: Re: Re: Re: Mně vždy vadí, když se hodnotí jen jedna část Be

Chtěl bych vidět vás se zbraní v ruce, v bunkru, s vědomím že tohle prostě nevyhrajeme...

Nebo jako prezidenta, na kterého jeho spojenci (se kterými se při případné vojenské akci počítalo) tlačí ať Mnichovskou dohodu přijme nebo ho nechají na holičkách, kdyby Hitler napadl zbytek ČSR.

0/0
30.9.2008 9:20

pedr64

Re: Re: Re: Re: Re: Mně vždy vadí, když se hodnotí jen jedna část Be

co nechají na holičkách, prohlásili-by ČSR jako strůjce válečného konfliktu

0/0
30.9.2008 9:22

KarelM

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně vždy vadí, když se hodnotí jen jedna část Be

Souhlasím. To by nejspíš udělali.

0/0
30.9.2008 9:28

deravec

Re: Re: Re: Re: Re: Mně vždy vadí, když se hodnotí jen jedna

Ja jsem rocnik 82, muj deda v mym veku vele cete LT 35 ve smisenem predzvednem oddilu 16. nebo 18. divize, to nevim presne. Do konce zivota se nesmiril s kapitulaci. Benes mel hrat poker, tak jak ho hral Hitler. Ten naopak nemohl jit do valky (v te dobe jeste takovou pozici nemel), o ktere by nemel jistotuze ji rychle a jasne vyhraje.

0/0
30.9.2008 9:26

KarelM

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně vždy vadí, když se hodnotí jen jedna

Takže na jeho místě byste se bránil a co dál? Dál by bylo to, že byste tady nejspíš nebyl, protože by váš děda padl. Hitler by nás stejně obsadil, druhá světová by stejně byla. Naše obrana byla založena na tom, že nám spojenci přijdou na pomoc-spojenci se ale v té době bratříčkovali s Hitlerem.

0/0
30.9.2008 9:32

deravec

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně vždy vadí, když se hodnotí j

Nezapomente, ze v roce 38 jeste hitler nemel zadne uspechy krom obsazeni rakouska, a nemel zdaleka tak pevnou vnitropolitickou pozici jako treba o 2 roky pozdeji. Nemecka generalita byla proti utoku na CSR, je docela mozne , ze pokud by utok neprobihal hladce, coz znamena, pokud by nemci meli vetsi nez male ztraty, doslo by k nejakemu pokusu o prevrat, pravdepodobne v reziji lidi kolem adm. Canarise

0/0
30.9.2008 9:36

KarelM

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně vždy vadí, když se hodnotí j

To jsou pouhé spekulace. Německé obyvatelstvo bylo natolik zfanatizované, že by možná žádný převrat nebyl-ti co jej chtěli udělat by si prostě netroufli jít proti vůli lidu.

0/0
30.9.2008 9:43

deravec

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně vždy vadí, když se h

No to je prave ten omyl, nemecke obyvatelstvo z roku 38 zdaleka nebylo stejne jako nemecke obyvatelstvo v roce 40. Pokud by valka trvala dele nez mesic, a to si rozhodne myslim ze by i bez pomoci spojencu trvala, a jeji rozhodnuti by se vleklo, do nemecka by chodily desetitisice dopisu s cernym oramovanim, tak by Ada rychle popularitu ztratil...a v te dobe bylo jeste dost takovych kteri by to byli ochotni vyuzit...

0/0
30.9.2008 9:48

buxus

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně vždy vadí, když se h

S tímhle nesouhlasím. Nemá cenu spekulovat, zda by Áda popularitu ztratil či ne. V té době ji už ani nepotřeboval. Měl celeé Německo pevně v rukou. Když válka trvala déle než měsíc a když od Stalingradu chodily ty nejhorší zvěsti a dopisy s oznámením o padlých a současně se řadovým Němcům sypaly na hlavu každý večer bomby - tak ani potom k žádnému masovému povstání nedošlo. Pokus o zavraždění Hitlera byl pouze akcí skupinky elitních důstojníků, kteří ztroskotali na špatné organizaci, bez podpory ostatních - nikdo se k nim nepřipojil.

0/0
30.9.2008 10:20

deravec

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně vždy vadí, k

Ano, jenze to uz tu vladu drzel 11 let, ne 5 let jako v roce 38. Ada hral poker s ne moc vysokejma kartama a pro tuto chvili vyhral.

0/0
30.9.2008 10:28

buxus

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně vždy vadí, k

Já uznávám, že máte - na rozdíl od ostatních tady - dost rozsáhlé znalosti dějin z tohoto období. Jak jistě víte, tohle co tu diskutujeme diskutovali už Spojenci již před válkou a během války. Jim by se také tenkrát hodilo, kdyby vypuklo povstání proti Hitlerovi, které by zamezilo válce či ji ukončilo a umožnilo poválečnému Německu mít demokratickou a protifašistickou vládu. Jenže k tomu nikdy nedošlo. V roce 1938 měl už Hitler pověst muže, který "napravuje zradu" z prvé světové války (Porýní, Alsasko Lotrinsko, Rakousko). naopak Češi  představovali pro Němce opovrhovaného nepřítele. Myslím si, že Hitler tak zas moc vysoko nehrál.

0/0
30.9.2008 10:39

deravec

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně vždy

No, opovrhoneho nepritele predstavovali pro nemce Polaci nebo Francouzi. Nemcovi z Brem nebo z Dortmundu byli Cesi stejne ukradeni jako Videnakovi nebo Mnichovakovi Danove. Prave proto by Nemci ztraty proti Cechum nepochopili, zatimco ztraty z boje proti Francouzum nebo Polakum, nebo Rusum ano. Proste by Ada byl za bridila, ze valku proti nekomu tak malymu neni schopnej rychle vyhrat.

0/0
30.9.2008 10:47

buxus

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mně vždy

No - hezky jsme si pokecali. Jsou to ale jenom spekulace - já se přikláním spíše pesimisticky k naší rychlé porážce. Čímž Vám neberu Váš názor. Přeji hezký den.

0/0
30.9.2008 11:04

tuccy

Re: Mně vždy vadí, když se hodnotí jen jedna část Benešovy

Jako "pomocník" byl užitečný, jako vůdce národa podle mne moc ne, napomohl tomu i prvorepublikový prezidentský "kult osobnosti" a praxe prezidentských zásahů do všeho možného, napomohlo tomu i to že byl přesvědčen o své diplomatické dokonalosti - v tom na tom byl podobně jako Chamberlain.

0/0
30.9.2008 8:52

deravec

Re: Mně vždy vadí, když se hodnotí jen jedna část Benešovy

Na jakou jistou smrt? behem protektoratu zahynulo 180tis. obcanu CSR (nepocitaje nemce padle v radach WH). Armada v roce 38 mela 1.2 mio vojaku. Takzei pokud by mela 30% ztraty, tak pri obvyklem pomeru padli/raneni v te dobe 1/4 to vychazi na 72 tis. padlych v bojich na podzim 38. takze bychom na tom byli porad lepe, ne?

0/0
30.9.2008 9:09

KarelM

Re: Re: Mně vždy vadí, když se hodnotí jen jedna část Benešovy

To jsou hodně zvláštní počty. To je nějaké základní pravidlo všech válek, že padne vždycky 30 procent lidí? Nicméně, ve svém příspěvku jsem myslel všechny občany a ne pouze mobilizované vojáky. Hitler nás chtěl zničit (jako všechny Slovany), poněmčit, povraždit, vystěhovat na Sibiř. Kdybychom se bránili, rozzuřilo by ho to tak, že by byl schopný naši prostě vybombardovat. A udělal by to-později Háchovi vyhrožoval, že pokud nepodepíše tak prostě zlikviduje celou Prahu.

0/0
30.9.2008 9:15

deravec

Re: Re: Re: Mně vždy vadí, když se hodnotí jen jedna část Be

Akorat jaksi nemel cim tu Prahu znicit...ze:) strategicke bombardery nemci nemeli do konce 2sv, a pro takticke meli munici a PHM na 14 dni boju...to CS rozvedka vedela..., ...co by na tom, ze nas chtel, jak tvrdite, ponemcit , vystehovat, zmenilo to, kdybychom se branili?

0/0
30.9.2008 9:18

KarelM

Re: Re: Re: Re: Mně vždy vadí, když se hodnotí jen jedna část Be

Takže podle vás Němci bombardovali Londýn stíhačkama?

0/0
30.9.2008 9:22

deravec

Re: Re: Re: Re: Re: Mně vždy vadí, když se hodnotí jen jedna

Taktickyma bombarderamea, ale o 2 roky pozdeji...

0/0
30.9.2008 9:26

deravec

Re: Re: Re: Mně vždy vadí, když se hodnotí jen jedna část Be

No nepadne 30% vojaku, jen se pocitalo, ze armada je bojeschopna pri 30% ztratach z celkoveho poctu vojaku (nejen prvosledovych)...a ty byvaly v konvencnich konfliktech te doby z 80% raneni a zajati, z 20% padli... cili v okamziku vojenske porazky by bylo padlych cca 6%vsech mobilizovanych vojaku, ranenych a zajatych cca 24%...

0/0
30.9.2008 9:22

pedr64

Re: Re: Mně vždy vadí, když se hodnotí jen jedna část Benešovy

což ovsem platí pouze v případě, že bychom se ubránili, což ale nebylo reálné.Takže k těm svým počtům přidejte ještě ztráty na civilním obyvatelstvu při násilné okupaci a následných represích.

0/0
30.9.2008 9:21

deravec

Re: Re: Re: Mně vždy vadí, když se hodnotí jen jedna část Be

Represe se dely/deji tam, kde je partizanskej odboj. To nema s valkou jako takovou nic spolecnyho.

0/0
30.9.2008 9:28

KarelM

Re: Re: Re: Re: Mně vždy vadí, když se hodnotí jen jedna část Be

V rytířském pojetí války ovšem. Němci ovšem v Polsku s klidem bombardovali kolony uprchlíků a civilní obyvatelstvo, vraždili zajatce atd.

0/0
30.9.2008 9:42

KarelM

1948

Na Mnichov máme naprosto jiný názor, ale respektuji ten váš. Nicméně s rokem 1948 nemáte tak úplně pravdu-Beneš nemohl zabránit nástupu komunistů k moci-vždyť byli zvoleni legální cestou v demokratických volbách. Lidé je sami chtěli a tak dostali to, co chtěli.

0/0
30.9.2008 8:28Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz