Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do ležící ODS si s chutí ještě kopnu

18. 11. 2008 10:55:45
Jsem pravicový volič. Spíše konzervativní, ojediněle liberální. Pravici jsem od svých 18-ti let vždy volil. Myslím si, že stát má do našich životů zasahovat minimálně, jeho primárním úkolem je zajištění bezpečnosti vnitřní a vnější (policie, armáda), budování infrastruktury, nastavování co nejširších mantinelů formou legislativy. Byť to nebylo vždy jednoduché, nakonec jsem vždy před volební urnou volil nejmenší zlo, které v mých očích představovala ODS. Stejně tak mě před lety ve volbách do PSP ČR oslovil program ODS, který mimo jiné sliboval zdravotnickou a sociální reformu, rovnou daň, efektivní stát, účinnou policii, očištění politiky a státu od prorůstání mafie a reformu justičního systému.

Z předvolebních slibů ODS však po dvou letech zůstalo jen trapné torzo. Mirek Topolánek a ostatní tvůrci reálné pravicové politiky si se zděšením nad výsledky senátních a krajských voleb nejspíše stále neuvědomili, že my – voliči jejich strany – nejsme stádo tupých ovcí, kterým je možné (jak to dělá Paroubek) lhát do očí a vymlouvat se jako malý kluk nad rozbitou tabulkou okenního skla. Po dvou letech vládnutí tzv. pravice můžeme vidět výsledek jejich vládnutí – klientelismus a korupce od obecních zastupitelstev až po vrcholovou politiku je stejná, ne-li horší, než v dobách vlády levice. Že trapné karikatury jako byl poslanec Morava, jsou jen špičkou ledovce, ví každý, kdo se jen kdy otřel o ODS. Výmluvy, zbabělá neschopnost postavit se čelem evidentním problémům provázejí i další podivnosti kolem vládnoucí strany – ministr Aleš Řebíček a jeho vazby na firmu Viamont , která po jeho nástupu do funkce ministra dopravy začala dostávat o stovky procent větší zakázky. Můžeme pokračovat tím, co zbylo z daňové reformy a slibované 15-ti procentní daně, snižování schodku veřejných financí se jaksi také nekonalo. O reformě důchodových účtů, kde celý systém se blíží k totálnímu a neodvratnému krachu z důvodu demografického vývoje, jsme neslyšeli vůbec. Reforma zdravotnictví se scvrkla na neustále opakované regulační poplatky. Kde je možnost individuálního zdravotního připojištění, kterou jste slibovali? Kde je slibovaná možnost příplatku za nadstandard? Proč nikdo z ODS nebyl schopen vysvětlit průměrnému důchodci nutnost a správnost regulačních poplatků? Proč vše trapně házíte na ministra Julínka, který jen odvedl svou práci?

A co největší vycházející „hvězda“ – někdejší korunní princ ODS Ivan Langer ? Přiznávám, že pro mě osobně se jedná o největší zklamání současné vlády. Slibovaná efektivní policie, která „slouží a chrání“ se jaksi nekoná. Ministr Langer v klidu přihlížel likvidaci elitních útvarů pro odhalování organizovaného zločinu, místo řešení kritické personální otázky české policie se raději věnoval „potěmkinovým vesnicím“ zvaných projekt P 1000. A pak se diví, že občané nejenže nedůvěřují policii, ale raději o pomoc žádají soukromé radikální subjekty jako je Národní garda , že lidé s potleskem vítají ve svých městech radikály, kteří jediní jsou jim ochotni pomoci bránit majetek, zdraví a životy. Ministr Langer se raději účastní estrádních představení ve stylu íránských revolučních gard, jako je hromadné předání nových policejních automobilů , aniž si uvědomuje, že by ho drtivá většina policistů za skandování sloganu „pomáhat a chránit“ nejraději přejela svým novým stříbrným autem. Jeho vymlouvání ohledně přinejmenším neetického lobbingu za zájmy stavitele Sekyry a jeho napojení na mafiánského bosse Mrázka je více než trapné a ubohé.

Dále můžeme pokračovat uznáním nezávislosti státu zločinců a drogových překupníků – Kosova, o něž se postarala právě ODS. A co třeba Lisabonská smlouva ? Copak si myslíte dámy a pánové v ODS, že pro nás – pravicové voliče – je přijatelný dokument, který naši zemi připraví o velkou část svobody a nezávislosti a předá ji do rukou anonymní masy bruselských úředníků? Potřebujeme další regulace a omezování? Myslíte si, že opravdu stojíme o to, aby nám bruselští socialisté říkali, co je pro nás dobré a co si máme myslet? Jestli smíme kupovat hrbolaté okurky, šišaté broskve a zahnuté banány? Volil jsem vás pro to, abyste mne, jako svého daňového poplatníka před podobnými nesmysly chránili. Mě, mé spoluobčany a mou vlast...

Po krajských a senátních volbách se ukázala skutečná podoba ODS – v mnoha krajích je ODS ochotna podpořit vytvoření tzv. „neziskových“ nemocnic a podpořit nezákonné dotování některých vybraných zdravotnických zařízení z krajských rozpočtů . Někteří krajští politici ODS jsou ochotni zahodit celý svůj program, pravicové principy i morálku jen pro zachování svých koryt. Trapné plazení Petra Bendla před mistrem demagogie Davidem Rathem, zahození vlastní tváře – to vše jen pro to, aby si mohl zanechat pozici středočeského hejtmana. A takový člověk chtěl kandidovat na předsedu ODS...

Můžeme pokračovat sérií politických karikatur ze strany Zelených – taková Džamila Stehlíková , díky jejímž návrhům je vláda terčem všeobecného posměchu není sice členkou ODS, ale jako vládní ministr je s ní spojována...

Osobně nevidím na českém politickém kolbišti budoucnost pro stranu jako je ODS. Ať na nadcházejícím kongresu vyhraje předsednické křeslo Mirek Topolánek, který má přímou odpovědnost za to, kam pravici dovedl nebo Pavel Bém – muž bez vlastního názoru a liberál, který se chodí za konzervativcem Klausem ptát, co si má myslet – nic se nezmění. Osobně si myslím, že ODS by mohl očistit pouze někdo s neposkvrněným morálním kreditem, byť na úkor osobního charisma – Evžen Tošenovský nebo Miroslava Němcová . Obávám se však, že na ODS je už nabaleno příliš mnoho špíny, než aby ji byl schopen někdo očistit. Jako řešení spíše vidím definitivní odsunutí ODS do politické historie. Tím by se uvolnilo místo pro novou pravici a novou generaci politiků, jež nebudou spojováni s klientelismem a divokými lety transformace české ekonomiky.

Dámy a pánové z ODS – jako váš bývalý volič vám mohu slíbit, že ode mě již nikdy nedostanete můj hlas. Z toho, jak vypadá dnešní ODS se mi chce zvracet. Abych jen nekritizoval jako naštvaný a zrazený volič, na závěr chci říct, že přeci je zde někdo, kdo mě potěšil a na jehož vládní práci mohu být hrdý – je to ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Tvrdě pracující ministr, který začal v justici zavádět pořádek, je odborníkem, který během několika měsíců dokázal téměř nemožné – připravit nové znění dvou nejdůležitějších právních norem – trestního a občanského zákoníku. Jeden ministr však stranu arogantních „korytářů“ nezachrání.

Máte-li na své zahrádce strom napadený škůdci, je třeba ho ostříhat a pokud to nepomáhá, tak napadené větve ořezat. Pokud je infekce vážná, je třeba strom vykopat i s kořeny a odnést daleko od zahrádky – jinak hrozí, že nákaza zničí i ostatní stromy, keře a květiny. Na stejné místo můžete později vysadit strom nový. Touto metaforou bych pro dnes skončil svůj ostřejší a naštvaný příspěvek – věřím, že ODS zanikne a na jeho troskách vznikne nová, skutečná pravice. Pak snad přestane platit, že česká pravice dělá politiku západoevropské levice, česká levice dělá politiku západoevropských komunistů a čeští komunisté dělají politiku východoevropských komunistů.

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Pavel Sibřina | úterý 18.11.2008 10:55 | karma článku: 48.04 | přečteno: 22606x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Proč taková nenávist kvůli kříži – symbolu evropské civilizace

Nechápu, proč se kolem nařízení bavorské vlády, strhla taková mela. U vchodů do zemských úřadů mají být umístěny kříže jako přiznání tamní identity. Na tom nevidím nic špatného a řev kolem toho nechápu.

25.4.2018 v 17:12 | Karma článku: 30.97 | Přečteno: 757 | Diskuse

Ivan Přikryl

Do vlády či do propasti?Sladké nečinnosti?

Nesouhlasím s názorem senátorů za ČSSD. Čtu denně na sociálních médiích i v tisku diskusi politiků ČSSD jak dál. Jsem pouhým řadovým členem. Ale chci se k této věci veřejně vyjádřit.

25.4.2018 v 17:00 | Karma článku: 13.57 | Přečteno: 227 | Diskuse

Jan Dvořák

Pěkná svi..nstvo od socialistů, prý demokratických

Pana Bédu sice zajímají reakce v diskusích pod zprávami a pod blogy, a čím jsou peprnější – protože politika je "velké svinstvo" (citace) -, tím víc si jako čtenář libuje, avšak sám něco napíše málokdy.

25.4.2018 v 14:14 | Karma článku: 26.54 | Přečteno: 1201 | Diskuse

Monika Pilloni

Invaze pokračuje: ve 3 dnech 1400 migrantů, stovky se svrabem ...

Sicílie: v posledních 3 dnech bylo přiveženo přibližně 1400 migrantů a 11 mrtvých těl. Jen Aquarius dovezla do Trapani 538 migrantů, 366 se svrabem. Nejvyšší soud potvrdil obvinění NNO Jugend Rettet z napomáhání nelegální migraci.

25.4.2018 v 12:22 | Karma článku: 41.33 | Přečteno: 4154 | Diskuse

Jan Kavrza

Hrobníci demokracie jménem ČSSD

Staré keltské přísloví pravilo, že kdo chce hlavy stínat, musí mít ostrý meč. Platilo to jako pořekadlo pro spravedlnost v osadách a oppidech a veskrze to znamenalo, že není viny bez důkazů.

25.4.2018 v 10:57 | Karma článku: 32.14 | Přečteno: 818 | Diskuse
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.