Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Udělal z nás E. Beneš národ zbabělců?

Rok 2008 je plný výročí osudových osmiček naší národní historie. 30. září si tak připomínáme jedno z nejsmutnějších výročí svobodné Československé republiky – podepsání Mnichovské dohody, kterou evropské mocnosti rozporcovaly a násilně rozbily Československou republiku. Zároveň si připomínáme výročí zbabělosti a historického selhání tehdejšího prezidenta Edvarda Beneše – muže, který poslal odhodlanou a po svobodě toužící armádu Československé republiky z opevnění a zákopů domů bez jediného výstřelu. Konec letošního září by tak neměl být jen připomenutím zrady našich francouzských a britských přátel, ale také připomínkou zrady největší – zrady, které se dopustil prezident Edvard Beneš na vlastním národu.

Již celé léto a podzim 1938 byla Československá republika pod značným mezinárodním tlakem kvůli odhodlání bránit celistvost země proti separatistickým tendencím sudetoněmeckých nacistů. Ti, výrazně podporováni z nacistické Třetí říše prováděli teroristické akce na celém území Sudet zejména proti cílům představujícím Československou republiku – úřady, stanoviště finanční stáže, četnictva i armády, doložené jsou však i útoky na české civilisty a dokonce Němce loajální k Československé republice. Ojedinělé útoky henleinovských teroristů přerostli v de facto povstání v září 1938. Československé orgány zareagovaly zcela správně a 23. září vyhlásil prezident Československé republiky Edvard Beneš všeobecnou mobilizaci. Sjednocený národ byl tak odhodlán bránit svou svobodu jednotně, jako patrně nikdy předtím v historii, armáda byla připravena po morální, technické i logistické stránce. Během 5-ti dnů 1.350.000 vojáků zaujalo obranná postavení podél hranic, plně obsazeny byly pohraniční pevnosti. Vláda jednostranně odmítla požadavky nacistického Německa (odevzdání převážné většiny území Sudet nacistickému Německu), jehož v té době podporovaly vlády Anglie i spojenecké Francie, jež se naivně řídily politikou appeasementu. Nejtěžší den pro svobodné Československo nastal 29. září 1938, kdy zástupci Británie, Francie, Německa a Itálie Neville Chamberlain, Édouard Daladier, Adolf Hitler a Benito Mussolini podepsali tzv. Mnichovskou dohodu , která nařizovala Československu přenechat sudetská území nacistům. O den později 30. září vláda – i přes odpor armády – mnichovský diktát přijímá. Obrovský šok, ponížení a zklamání se v odhodlaných vojácích československé armády násobí, při představě splnění rozkazu prezidenta Edvarda Beneše, který jim nařídil neklást odpor německému Wehrmachtu, opustit opevnění a ustoupit do vnitrozemí. Odhodlanému národu tento rozkaz doslova morálně zlomil páteř a důsledky tohoto selhání (a nebál bych se říct zrady) prezidenta Beneše se s námi nesou do dnešních dnů.

Z hrdinů (kteří neodešli do zahraničních armád) se tak během okupace po 15. březnu 1939 často stávají zlomení muži bez vize pozitivní budoucnosti, bez ideálů a často i s absencí vlastenectví – pouze s touhou po přežití. Rozmáhal se proslulý keťasismus a v menší míře i udavačství. Skutečná elita národa – ti kteří pro svou vlast opustili své rodiny, manželky i přítelkyně – válčili v té době na západě, východě i v Africe za naši svobodu a často zaplatili cenu nejvyšší.

Benešovo osudové a tragické selhání se však bohužel opakovalo. Po skončení války bylo třeba zúčtovat se zrádci z řad sudetských Němců. Beneš nebyl schopen zabránit excesům při odsunu sudetských Němců, nezabránil jejich lynčování a zabíjení ze strany civilistů i členů Revolučních gard. I přes nepochybná provinění a zločiny sudetských Němců je nepřijatelné jakkoli násilně zasahovat proti civilistům či zajatcům. Přestože viděno dnešní optikou byl odsun nepřijatelný (zejména z důvodu paušalizování viny na většinu sudetských Němců, mezi kterými byli i antinacisté), v roce 1945 považuji odsun Němců z Československého území jako jediné preventivní řešení dalších etnických konfliktů i jako poměrně humánní trest za jejich zradu a následné usmrcení 360.000 československých občanů během okupace. Přesto je na místě z pozice vítěze vyjádřit politování nad excesy a násilnostmi, které se během tzv. divokého odsunu událi.

Češi a Slováci po zkušenostech se zradou západních mocností rádi po roce 1945 naslouchali komunistům a závanům východních větrů ze Sovětského svazu. A následovalo třetí a opět tragické selhání Edvarda Beneše – v roce 1948 nezabránil komunistům v nástupu k moci a uvrhl naší zemi na dlouhých 42 let do temného teroru rudé lůzy.

Nechť je pro nás rok 1938 i selhání prezidenta Beneše mementem. Národ, který není ochotný bojovat za svou svobodu a nezávislost, si svobodu a nezávislost nezaslouží. Nemohu proto souhlasit se Zák. 292/2004 Sb., který navrhl Senát Parlamentu ČR a který říká, že „Edvard Beneš se zasloužil o stát“. Ze všech výše uvedených důvodů si myslím, že Beneš se spíše zasloužil o likvidaci morálního kreditu národa. A ani tisícovky hrdinů východního i západního odboje nemohou zachránit pověst Čechů jako „národa zbabělců“. A věřte, že jako patriota mne toto tvrzení bolí dvojnásob.

Armáda Československé republiky nemohla v roce 1938 porazit nacistický wehrmacht – mohla ho však na měsíce zadržet, mohla mu způsobit velké škody, mohla oddálit napadení Polska a zahájení druhé světové války v roce 1939. Je možné, že bychom se poté ani nepřiklonili v sovětskému komunismu, je možné, že by nedošlo k holokaustu ani masakru v Katyni atd. A všem pochybovačům o úrovni tehdejší armády a odhodlání doporučuji tento link nebo se jen zamyslet, nad tím, že boj malého národa o přežití proti silnějšímu nepříteli není nikdy marný. Dokázali to ve druhé světové válce Poláci proti Němcům, Finové proti Rusům a nakonec i legendární Habešané, kteří neváhali na italské tanky zuřivě útočit pomocí koní a velbloudů.

70. výročí mnichovské zrady je skvělá příležitost k zamyšlení nad tím kdo jsme, zamyslet se nad chybami našich předků, příležitostí obnovit naši hrdost a vzpomenout na tisíce těch, kteří v druhé světové válce padli za svobodu naší vlasti. Z jejich smrti – naše svoboda.

Autor: Pavel Sibřina | úterý 30.9.2008 8:21 | karma článku: 25,81 | přečteno: 3855x
  • Další články autora

Pavel Sibřina

Liberální muslimové lynčovali radikální duchovní

Tisíce liberálně a tolerantně orientovaných sunnitských muslimů se v posledních dnech shromáždily před mešitami a náboženskými školami (madrasy), aby protestovaly proti násilí a zabíjení ve jménu islámu. Policie musela bránit veřejnému lynčování radikálních duchovních před islámskými centry a mešitami v Londýně, Manchesteru, Paříži, Nice, Lyonu, Stockholmu, Malmö, Madridu, Barceloně, Oslu, Kodani a v mnohých městech na středním východě a jihovýchodní Asii. Davy liberálních muslimů protestovaly proti zneužívání islámské víry k násilí a zabíjení po celém světě. Bezprostředním spouštěcím impulsem byl útok islámských radikálů a povraždění desítek civilistů v indickém Bombaji, kamenování znásilněné muslimky v anarchistickém Somálsku a povraždění 17 školáků na pomezí pákistánsko-afghánských hranic příslušníky Talibánu.

8.12.2008 v 11:45 | Karma: 34,37 | Přečteno: 2913x | Diskuse| Společnost

Pavel Sibřina

Do ležící ODS si s chutí ještě kopnu

Jsem pravicový volič. Spíše konzervativní, ojediněle liberální. Pravici jsem od svých 18-ti let vždy volil. Myslím si, že stát má do našich životů zasahovat minimálně, jeho primárním úkolem je zajištění bezpečnosti vnitřní a vnější (policie, armáda), budování infrastruktury, nastavování co nejširších mantinelů formou legislativy. Byť to nebylo vždy jednoduché, nakonec jsem vždy před volební urnou volil nejmenší zlo, které v mých očích představovala ODS. Stejně tak mě před lety ve volbách do PSP ČR oslovil program ODS, který mimo jiné sliboval zdravotnickou a sociální reformu, rovnou daň, efektivní stát, účinnou policii, očištění politiky a státu od prorůstání mafie a reformu justičního systému.

18.11.2008 v 10:55 | Karma: 48,05 | Přečteno: 22617x | Diskuse| Politika

Pavel Sibřina

Komunisti lžou – před rokem 1989 bylo všechno dražší!

Častým argumentem voličů KSČM a levice při kritice současných dnů, je kritika všeobecné „nemorální drahoty“. Vzhledem ke svým sklonům k občasným amatérským sociologickým studiím, jež v případě příznivců KSČM hraničí spíše s masochismem, slýchávám tento „argument“ při diskusích docela často. Pojďme se však za pomoci statistiky a naprosto exaktních čísel zamyslet nad skutečným stavem cen nejčastěji kupovaného a používaného zboží. Abych předešel pochybovačným dotazům, upozorňuji hned na počátku článku, že veškerá data týkající se cen pochází z veřejně dostupných statistických zdrojů a ze studií Českého statistického úřadu. Dle ekonomických dat byla první polovina roku 2008 patrně nejlepším ekonomickým obdobím, které lidé v této zemi historicky zažili. Budeme tedy srovnávat nejlepší rok svobodné a demokratické společnosti s patrně nejlepším ekonomickým rokem komunistického režimu – rokem 1965.

1.10.2008 v 8:32 | Karma: 47,91 | Přečteno: 28636x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Sibřina

Dragane odpusť, stydím se za Českou republiku

Ahoj Dragane, dlouho jsem se neozval. Důvodem byl stud, zklamání a vztek. Vztek nad tím, že vláda ČR v rozporu s mezinárodním právem, proti vůli většiny Čechů, posvětila ukradení části Tvojí země. Stydím se za Českou republiku, kterou reprezentuje vláda s absencí vlastního názoru a úsudku (což je v české historii tak trapně obvyklé).

11.9.2008 v 8:38 | Karma: 46,71 | Přečteno: 22626x | Diskuse| Politika

Pavel Sibřina

Naženou nás Zelení do náruče Ruska?

O tomto víkendu skončil sjezd nejmenšího parlamentního subjektu - Strany zelených. Rozdělená strana dala při volbě svého vedení přednost „umírněným“ Bursíkovcům před radikálními „Kuchtovci“. Bude to však znamenat posun Strany zelených směrem od demagogie v oblasti energetické politiky, posun od hlouposti k odpovědnosti? Asi sotva...

9.9.2008 v 10:45 | Karma: 31,56 | Přečteno: 2154x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 19
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7680x
„Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic.“


Edmund Burke