Naženou nás Zelení do náruče Ruska?

O tomto víkendu skončil sjezd nejmenšího parlamentního subjektu - Strany zelených. Rozdělená strana dala při volbě svého vedení přednost „umírněným“ Bursíkovcům před radikálními „Kuchtovci“. Bude to však znamenat posun Strany zelených směrem od demagogie v oblasti energetické politiky, posun od hlouposti k odpovědnosti? Asi sotva...

Strana zelených prosadila do vládního programového prohlášení zákaz výstavby nových jaderných elektráren resp. nových bloků u stávajících jaderných elektráren. Stejně jako jinde v Evropě přistupují Zelení k problematice energetiky jako xenofob k návštěvě ze zahraničí – čemu nerozumím, to odmítám. Slyšíme zde prohlášení o alternativních zdrojích, o biomase, vodních, větrných a solárních elektrárnách, o biopalivech, úsporných svítidlech a ekologicky ohleduplných automobilech. Pokud se však podíváme na pozadí, efektivitu a reálné možnosti ČR, dojdeme k jednoznačným závěrům – biopaliva se již na počátku svého reálného uvedení na trh ukázala jako cesta do slepé uličky. Důsledkem povinného přimíchávání biosložky do paliv je nárůst cen nejen samotných paliv, ale v globálním měřítku také cen potravin. Hladovějící třetí svět tak může poděkovat evropským zeleným a jiným levicovým liberálům za to, že nemá čím nakrmit své rodiny. Důvodem je celosvětový nedostatek obilí, což je základní složka pro výrobu biopaliv...to je opravdu pikantní zejména s ohledem na to, jak ti samí liberálové se často pasují do pozice ochránců třetího světa a imigrantů. Vraťme se však zpět k energetice České republiky: stavby slunečních elektráren nemají a nikdy nebudou mít na celkovou energetickou potřebu ČR jiný než marginální vliv. Počet slunečních dnů v roce a množství ploch je značně omezené, bez ohledu na vysokou energetickou a finanční náročnost výroby solárních panelů. Návratnost investic do solárních elektráren je velmi pochybná. Stejný případ je to v případě větrných elektráren, které ještě navíc hyzdí krajinu. Dále můžeme pokračovat vodními elektrárnami – v současné době jsou již všechna místa zaručující efektivní výrobu prostřednictvím vodních elektráren využita a nové vodní elektrárny jednoduše není kde stavět. Pak je zde jeden z nejstarších a ekologicky nejhorších způsobů výroby elektřiny – spalování fosilních paliv. Zde se snad shodnu s každým ekologistou ze Strany zelených, že čím dříve zlikvidujeme uhelné elektrárny, tím lépe. Můžeme pokračovat onou vzývanou biomasou. Existují jednoznačné objektivní studie, které dokazují, že vedlejší náklady a ekologická zátěž související s pěstováním biomasy a její dopravou z ní, s ohledem na poškozování životního prostředí, dělá další standardní znečisťující zdroj – a to bez ohledu na pochybné výsledky efektivity takového konání. Biomasa může být lokálním, doplňkovým řešením, nikoli páteří energetické politiky státu.

Mám rád zemi, v které žiju a chci, aby Česká republika byla ekologicky čistým státem se zdravým ovzduším, čistou vodou a nepoškozenou přírodou. Proto jsem zastáncem jaderné energetiky – je to zdroj ekologicky čisté a bezpečné energie. Je to cesta k trvale udržitelnému rozvoji naší ekonomiky, cesta k čistému životnímu prostředí. Cesta, kterou Zelení odmítají – z důvodu ekologistické ideologie, z důvodu vlastní hlouposti. Proto považuji Zelené za nepřátele nejen životního prostředí, ale také za nepřátele nezávislosti naší země.

Energetická strategie státu, do které Zelení prosadili zákaz výstavby nových jaderných elektráren, má svůj významný politický rozměr. S ohledem na nedostatek nerostných zdrojů je naše země závislá na dovozu ropy a plynu z Ruské federace. A to, že Rusko nebude váhat používat naši energetickou závislost jako politickou páku nám již několikrát naznačilo. Já opravdu nestojím o to, být opět ve sféře vlivu Ruska, Kremlu a jeho politických oligarchů. Je třeba změnit energetickou politiku státu tak, aby drtivá většina elektrické energie byla vyráběna z jádra. Postavit několik nových jaderných elektráren, k čemuž máme vzhledem k velkým zásobám uranu skvělé podmínky je jedinou cestou k budoucí energetické nezávislosti naší země. Dále výrazně podporovat (formou podpory výzkumu a daňových úlev) automobily s hybridním pohonem (vodík, elektro). Pomocí levné – v jaderných elektrárnách vyráběné – elektrické energie nejen svítit, ale především topit. Tak bychom alespoň částečně snížili naši závislost na ruské ropě a plynu a především tak výrazně pomohli našemu životnímu prostředí.

Ignorace faktů z řad Zelených a nahrazování racionálního uvažování ekologistickou demagogií škodí nejen nezávislosti a svobodě naší země, ale především našemu životnímu prostředí. Miluji přírodu, faunu i flóru, považuji se za ekologicky uvažujícího člověka. A proto podporuji jadernou energetiku, proto nikdy Strana zelených nezíská můj hlas. A co ten Váš?

Autor: Pavel Sibřina | úterý 9.9.2008 10:45 | karma článku: 31,56 | přečteno: 2154x
  • Další články autora
  • Počet článků 19
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7680x
„Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic.“


Edmund Burke